Mail About Contact Support MemberShip Home
امروز سه شنبه , 28 خرداد , 1398
هواپیما
هلیکوپتر
ماشین و قایق
موتور و لوازم
رادیو و لوازم
قطعات و لوازم جانبی
ابزار کار
کتاب و نرم افزار
لوازم شخصی
آموزش/ اخبار
اسباب بازیHOBBIRANدر حال حاضر موجود: است
سازنده: HOBBIRANقیمت: 0 ريال
کـد کالا: SHARIF-2

اخبار برگزاری دور سوم مسابقات كشوری هماسازان و نتايج

SHARIF UAV CAMPION new
 
پیشنهاداتتوضیحات تکمیلی و مشخصات فنی

با سلام

مرحله نهایی مسابقات  هما سازان كه معتبر ترين مسابقات كشوری در زمينه طراحی و ساخت هواپيماهای بدون سرنشين ميباشد و توسط دانشگاه شريف تهران از روز جمعه مورخ 23/1/1392 شروع شده و دارای بخشهای مختلفی بود، امروز یکشنبه 25/1/1392 به پایان رسید .
 

 

 

 

 

 

 

 

در این مرحله ( مرحله نهايی ) قرار بود 16 تیم راه یافته ( از بین 90 تیم شرکت کننده از سراسر كشور  ) به این مرحله ازمسابقات در قالب دو گروه الف و ب در محل فرودگاه آزادی واقع در حوالی آب يك قزوين به رقابت بپردازند .
گروه الف  شامل تیم های:

1- ( آفر ) از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
2- ( ایرسا ) از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد
3- ( سروش ) از دانشگاه شيراز
4- ( رعد  سرخ ) از دانشگاه سنندج
5-  ( شبح ) از دانشگاه شهید چمران اهواز
6-  ( کلیاک ) از دانشگاه شریف تهران
7-  ( متین ) از دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر
8-  ( هدا ) از دانشگاه زاهدان

 گروه ب شامل تیم های :

9-   ( پرداد ) از دانشگاه صنعتی بابل
10- (درنا ) از دانشگاه آزاد اسلامی کرج
11- ( راگا ) از دانشگاه آزاداسلامی شهر ری
12- ( سپهر ) از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
13- ( سرد 2 ) از دانشگاه آزاد قزوین
14- ( سیرنگ ) از دانشگاه تهران
15- ( مهاجر ) از دانشگاه شریف تهران
16- ( هما فراز ) از دانشگاه شیراز

 در خلال برگذاری مسابقات مشخص شد که ۴ تیم ( هدا – کلیاک –  سرد 2 –  سیرنگ ) به دلایل مختلف موفق به حضور در مسابقات نشده اند که البته طبق قوانین اعلام شده در این مسابقات در حکم اعلام انصراف آنها محسوب میشد .

در نتیجه تست نهایی مابین ۱۲ تیم حاضر انجام پذیرفت .

ماموریت  مورد نظر این مسابقه عبارت بود از پرواز به یک نقطه اعلام شده توسط تیم داوری که در فاصله  1.5 کیلومتری از محل  برخاست پرنده بود ، سپس گشت زنی یک ساعته در دایره ای با شعاع کمتر از 500 متر به دور این نقطه در ارتفاع دلخواه  و پس از آن صعود به ارتفاع  3000 پا بالا تر از آن و ادامه گشت زنی به مدت 60 دقیقه دیگر در همان نقطه و ارسال تصویر در کل مدت پرواز به ایستگاه زمینی و بازگشت صحیح و بدون سانحه به محل برخاست.
البته قرار بود طبق شرايط اعلام شده  ، اين مسابقات در مكانی با ارتفاع هم سطح دريا برگزار شود كه حال در ارتفاع بالای ۴۰۰۰ پا از سطح دريا برگزار ميشد . بديحی است كه اين مسئله خود چالشی بزرگ در پيش روی تيمهای شركت كننده بود . زيرا قوانين آيروديناميك حاكم بر پرواز پرنده ها به شدت با ارتفاع از سطح دريا مرتبط است . و به همين دليل است كه سقف پرواز پرنده های مختلف بر اساس فاصله از سطح دريا سنجيده ميشود ( نه محل برخاست ) و اين يك استاندارد بين المللی است .
به عبارتی ديگر در اين مسابقه بايد شركت كنندگان از ارتفاع حدود بيش از ۴۰۰۰ پا پرواز و با احتساب دو سطح پروازی تا ارتفاع حدود حد اقل ۷۵۰۰ الی ۸۰۰۰ پا پرواز ميكردند . كه اين خود چالش اصلی دوره بعدی مسابقات ( دوره چهارم ) است كه بايد پرندكان بتوانند به ارتفاع ۸۰۰۰ پا دست يابند . ( اميد است كه برگزار كننده گان به اين نكته در دور بعد دقت فرمايند و از ابتدا به ارتفاع  ۱۲۰۰۰ پا اشاره نمايند و يا مسابقات را حتما در مكانی هم سطح دريا برگزار كنند ) .

شرکت کنندکان به صورت زیر عمل کردند :

تیم راگا زيباترين هواپيمای شركت كننده به نظر ميرسيد اما مثل اينكه طرح ظاهری آن كيفيت پرواز و ناوبری آن را تحت شعاع قرار داده بود و موفق به اجرای ماموریت نشد .

 

 

 

 


 

 

 


تيم پرداد نيز موفق به پرواز نشد .

 

 

 

 

 

 

تیم  سپهر كه يكی از مدعيان اين مسابقه بود با یک هواپیمای تووین بوم  شرکت کرده و بزرگترین هواپیمای شرکت کننده از نظر ابعاد و وزن را داشت . اين پرنده در زمان اجرای تست دچار سانحه شد و موفق به اجرای ماموریت  نگرديد . سرپرست اين تيم در مقابل ناباوری ساير شركت كنندگان  مدعی وجود اختلالات فركانسی و  وجود جمر در منطقه شد .
 (تصوير زير)

 

 

 

 

 


سروش شیراز هم به یک پرواز آزمایشی بسنده کرد البته با همكاری خلبانی از تيم شبح . توانمندی بچه های این تیم در بخش الكترونيك كم نبود و مورد توجه من و سایر متخصصین قرار گرفت. نکاتی در کارهای این تیم وجود داشت که نشان از آینده درخشان این تیم در مسابقات آتی بود . متاسفانه اين تيم از نبود يك مدلر با تجربه در كنار خود رنج ميبرد  و شايد هم همين امر باعث عدم توفيق آنها شد . (تصوير زير)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تیم مهاجر از دانشگاه شریف جزو مدعیانی بودند که انتظار میرفت ماموريت مسابقه را انجام دهند ولی در اجرای ماموریت مسابقه به دليل اختلال راديويی ناکام ماندند . (تصوير زير)

 

 

 

 

 

 

 

 

 تیم رعد سرخ  هم متاسفانه موفق به اجرای ماموريت مسابقه نشد . (تصوير زير )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تیم ایرسا هم متاسفانه به علت نقص فنی موفق به اجرای ماموريت مسابقه نشد . (تصوير زير ) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
فقط سه تیم موفق به اجرای ماموریت مورد نظر و رسیدن به نقطه هدف شدند .

متین یکی از تیمهایی بود که دقیقا به نفطه هدف رسید و لی متاسفانه در حین انجام ماموریت  بر اثر قطع شدن لینک ، کنترل هواپیما از دست رفت  و هواپیمایشان سقوط کرد  و بر اثر شعله ورشدن سوخت موجود در باك ، کل هواپیمایشان سوخت . لازم به ذکر است این تیم به نظر من و سایر شرکت کننده ها یکی از برترین و قوی ترين تیمهای شرکت کننده به حساب می آمد که همگان منتظر دیدن موفقیتشان بودند .

تیم آفر هم که یکی از مدعیانی بود که توانست پرواز کند و تا حد قابل قبولی نسبت به دیگران ماموریت را انجام دهد .

در نهایت هم تیم شبح از دانشگاه شهید چمران اهواز كه از مدعيان اصلی اين مسابقات بود ، موفق به پرواز به منطقه يك و نيم کیلومتری و پرواز دقییق به سمت هدف شد و به اجرای ماموریت پرداخت كه تيم داوران و همگان را به تشویق وا داشت . اين تيم تنها تيمی به نظر ميرسيد كه از قبل به احتمال وجود اختلالات راديويی توجه كرده بود و تمهيدات ويژه ای برای آن انديشيده بود .
در زیر هم تصاویر مربوط به این تیم و هواپيمای مربوطه را مشاهده میکنید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اين هم تصوير خانم مهندس بوستان و اينجانب در حال آماده سازی ايستگاه زمينی شبح .

 

 

 

 

 

 

 

 

 
يكی ديگر از توانايی های هواپيمای تيم شبح طراحی خاص آن بود كه امكان هندلانچ را به آن ميداد . در تصوير زير چگونگی پرتاب با دست كه توسط اين تيم به نمايش گذاشته شد را مشاهده مينماييد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در زير تصوير هدف زمينی مسابقه كه توسط هواپيمای تيم شبح تهيه شده را ميبينيد . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
تيم خبرنگاران حاظر در محل نيز كه بسيار تحت تاثير عملكرد تيم شبح قرار گرفته بودند به مصاحبه و تهيه تصاوير فراوان و گزارش از تيم شبح پرداختند كه غير منتظره بود .

 

 

 

 

 

 

 
اين هم تصوير اعضاء تيم شبح به همراه تيم داوران


 

 

 

 

 

 

 

 

 
نتیجه مسابقه  و رسيدگی به شكايات برخی از تيمها به آينده
موكول شد .  بزودی در ادامه همین خبر نتيجه رای داوران در رابطه اعتراض برخی شركت كنندگان اعلام خواهد شد  .

اين هم تصوير بنده كه افتخار عضويت در تيم شبح را داشتم .

اميد فخری زاده
۲۵/۱/۱۳۹۲

خبر جديد : 

در تاريخ  ۲۸/۱/۱۳۹۲ تيم داوران پس نقد و بررسی شكايات تيمها در رابطه با وجود جمر در منطفه برگزاری ، و تحقيق و بررسی كامل شرايط  ، اعتراضات را وارد ندانستند  و روز ۳۱/۱/۱۳۹۲ را جهت تحويل هواپيماهای معترضان اعلام كردند .

آخرين خبر (جديد) :

در تاريخ  ۹/۲/۱۳۹۲  تيم داوران نتايج نهاييی مسابقات را نسبت به عملكرد تيمها اعلام نموده و گروه شبح را  با ۲۲۵ امتياز به عنوان تيم برنده  و حائز مقام اول كشوری در اين مسابقات اعلام كردند .
 در جدول زير رتبه های اول تا ششم را مشاهده می نماييد .

 

 

 

 

 


 


شش تيم ديگر كه در رتبه های بعدی قرار گرفتند عبارتند از سروش - مهاجر - پرداد -راگا - سپهر و ايرسا .
۱۱/۲/۱۳۹۲

در مورخ ۲۶/۲/۱۳۹۲ مراسم اختتاميه مسابقات فوق در سالن جابربن حيان دانشگاه شريف برگزار شد و با احداء جوايز تيم های برتر  ، ايندوره از مسابقات رسما  پايان پذيرفت .
در كنار اين مراسم نمايشگاهی هم از هواپيماهای تيم های برتر برقرار بود . (تصوير زير)

 

 

 

 


در اين مراسم لوح های تقدير و تنديس های مربوط به مسابقه به تيمهای برتر تقديم شد . در زير تصوير اينجانب در حال تحويل گرفتن تنديس برنده تطابق طرح با نمونه اصلی ساخته شده كه به تيم  شبح تعلق گرفت را مشاهده ميكنيد .

 

 

 

 

 

تصوير زير نيز خانم مهندس خسروتاج (سرپرست تيم شبح) را در حال دريافت جايزه تيم برتر مسابقات نشان ميدهد .

 

 

 

 

 

از اتفاقات جالب ديگر در اين مراسم حضور و همراهی  جناب كاپيتان موسوی ( رئيس عمليات مركز آموزش فنون و خدمات هوايی كشوری)  به همراه كاپيتان منظری (مديريت امور بازرگانی اين مركز) در كنار تيم شبح بود كه نشان از حمايت بی شائبه ايشان از اين تيم بود كه تمام اعضای آن در آموزشگاه هواپيمای مدل اهواز ( زير نظر اين مركز) عضو ميباشند .
تصاوير زير .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اميد فخری زاده
۱۶/۲/۱۳۹۲


Copyright 2003, HOBBYRAN.COM   All rights reserved
Tel: 0611-2230464
hobbiran tehranhobby.com persiahobby.com
towerhobby.com iranhobby.com modeliran.com
edge540 extra300 yak54 rc aircraft
هواپیما مدل هلیکوپتر آموزش
موتور پرواز رادیو ملخ کامپیوتر